Kiosk 13 – festival instantného divadla a tanca

23. – 26. júl 2020

Stanica Žilina-Záriečie a spriatelené vydezinfikované priestory v Žiline

Keď sa Kiosk minulý rok pýtal, či prežije stav vyhorenia (doslovného aj psychického), netušili sme, že tento rok bude boj o svoju existenciu zvádzať s celosvetovou pandémiou. Avšak, diváci aj divadlo už prežili všeličo a prežijú aj súčasnosť. Umenie je tiež svojho druhu vírus, vpletá sa a chce sa vpletať do mysle ľudí. My osobne dúfame (azda nie celkom naivne), že neľahké udalosti posledných mesiacov prinesú napokon aj pozitívne zmeny – a to nielen v oblasti environmentálnej, sociálnej či zdravotnej politiky, ale aj v divadle.

Umenie častokrát bojovalo s nezáujmom ľudí, všetci sme už hrali pre dvoch divákov, sedeli sami v kine, či sa naháňali po prázdnych galériách. Pripravovať tohtoročný Kiosk inak, pôvodne dokonca pre fiktívne publikum, tak nakoniec možno nie je nezvyčajná výzva. Aktuálne sa navyše zdá, že sály napokon predsa len zaplníme. Pandemická situácia nás však naučila, že musíme byť flexibilní a pripravení operatívne meniť plány, v našom prípade najmä program. Aj preto sa podtitulom aktuálneho ročníka Kiosku stala veta: „Festival instantného divadla a tanca.“ Instantný ako rýchlo rozpustný môže znamenať rýchlo vytvorený, ľahko konzumovateľný, no pritom taký, čo zasýti. V domácej izolácii nás influenceri na Instagrame učili, že kvások potrebuje najmä čas, my sme ale nútení produkovať rýchlokvasy! Podmienky sa totiž každý deň menia a ešte sa aj meniť budú. Budeme sa vás však snažiť presvedčiť, že rýchlokvas nemusí byť automaticky synonymom balastu. Navyše, do vifonky niekedy stačí pridať jednu ingredienciu navyše, aby vznikol gurmánsky zážitok! Na Kiosku čarovnou prísadou môže byť jeden divák/diváčka. Čo všetko dokáže zmeniť?

Kiosk bude tento rok opäť iný. Bude hrať, kde ešte nehral, bude robiť inštalácie pre opustené miesta, experimentovať s verejným priestorom, bude vás vláčiť tam a zase naspäť, učiť vás inému pohybu, než na aký ste boli na Kiosku zvyknutí. Možno budeme inak komunikovať aj medzi sebou, bojovať o miesta v hľadisku intenzívnejšie ako kedykoľvek predtým, alebo presne naopak, staneme sa láskavejšími. Budeme sa pýtať, ako sa tanečná a divadelná scéna adaptovala na novú situáciu, ako sa vyrovnala s tým, že na predstavenia nikto nechodil. Uvidíme, či povestná 13tka prinesie Kiosku nové umelecké formy a zážitky, alebo sa Kiosk stane patologicky nedokončeným a nepredvídateľným…

Počkajme si, ako sa čo vyvinie a ktorú vifonku na konci júla spoločne zalejeme.

PROGRAM už máme!