Piatok, 24. 7.

PIATOK, 24.7.

 

10.00 Stanica Žilina-Záriečie, ParkStan
Ranné fórum
diskusia

 
Moderovaná diskusia s tvorcami predstavení z predchádzajúceho dňa. Moderátormi sú divadelná teoretička, dramaturgička a režisérka Maja Hriešik a choreograf a tanečník Jaro Viňarský.
Svetelný dizajn predstavení budú hodnotiť svetelný dizajnér a divadelník Tomáš Morávek (Cz), svetelná dizajnérka a stážistka v Institutu Světelného Designu Praha Ségolène le Contellec (Fr) a koordinátorka medzinárodného projektu European Lighting School Katarína Ďuricová (Sk).

 

piatok – sobota, 24. – 25.7.
počas dňa, Stanica
20 rokov Divadla z Pasáže

výstava
 
Divadlo z Pasáže je profesionálne komunitné divadlo, ktoré ako jediné svojho druhu na Slovensku pracuje s ľuďmi s mentálnym postihnutím. Vo svojej činnosti prepája kultúrnu, umeleckú a sociálnu oblasť. V Banskej Bystrici pôsobí už od roku 1995 a tento rok oslavuje svoje 20. výročie založenia. Výstava zachytáva tie najdôležitejšie momenty, ktoré sa počas 20. rokov stali znázornené na plagátoch, divadelných kostýmoch či rekvizítách, ktoré boli vytvorené počas rokov celej divadelnej tvorby.

 

13,00 Stanica Žilina-Záriečie, Park
PilatesPilates s Matthewom Rogersom

 
Pilates je cvičebný systém, ktorého základné stavebné kamene tvorí šesť princípov, ktoré sú: Koncentrácia, Kontrola, Dýchanie, Centrálny pletenec, Precíznosť a Plynulosť. Ten na KioSKu šak môže byť iný, pretože divadelný festival má silu rozhodiť kontrolu, dýchanie a kľudne aj celý systém.

 
 
 
 
 
 

14.00 – 17.00 Mestská tržnica
OLYMPUS DIGITAL CAMERAFrantišek Kowolowski, Jiří Surůvka: Cheap Art for Bad Times
performance

 
Sociálno-kritická site specific performance vizuálnych umelcov Jiřího Surůvku a Františka Kowolowského (členovia skupiny František Lozinski o.p.s.) skúma pozíciu umenia v každodennosti. Umelci modifikujú svoje umelecké diela na úroveň bežne dostupného tovaru, vďaka čomu sa im darí s ironickým nadhľadom riešiť večné otázky o význame umenia v spoločnosti. Čo sa stane, keď sa začnú predávať diela rešpektovaných umelcov za niekoľko eur v obyčajnom stánku na mestskej tržnici? Zaujíma dnes umenie ešte niekoho? Miniatúry pôvodných umeleckých diel servírované samotnými autormi v bezprostrednej blízkosti tovaru dennej spotreby otvárajú otázky ohľadne statusu umenia v zmysle elitárskeho diskurzu pre úzku skupinu ľudí. Zároveň rebelsky a srdečne nabádajú k nákupu výtvarných počinov za sumy totožné so sumou za vrecko zemiakov.

Umelecké artefakty prispôsobené pre prostredie tržnice môžu byť chápané tiež ako metafora pre spotrebný tovar, ktorý síce dočasne hasí smäd konzumu, ale uspokojuje nás skutočne? Osobná tvorba umelcov sa tak v priebehu akcie mení v potenciálny verejný angažovaný manifest…alebo sme len súčasťou kratochvíle performerskej dvojice? Príďte si urobiť vlastný názor medzi kovové konštrukcie pouličných maloobchodníkov.

Performance je možné navštíviť kedykoľvek počas jej priebehu.

 

15.00 – 18.00 Elektrárne
DreamsStanislav Dobák, Jamie Lee: Dreams
16.00 a 17.30 živá akcia

 
Dreams je tanečná, filmová a fotografická inštalácia založená na príbehoch, obrazoch a spomienkach z našich snov. Začali sme vytvárať (a doteraz pretvárame) podivné, surreálne a nezabudnuteľné reťazenia obrazov, nápadov, emócií a vnemov, ktoré sa nám objavujú v mysli, keď spíme. Každú noc vstupujeme do tohto sveta, ale nikdy ho nemôžeme celkom pochopiť.

Sny nemôžu byť iné, ako subjektívne, zjavujú sa často vo fragmentoch, sú stručné, surreálne. Sny sú plné pocitov a živých skúseností, ktoré nesú témy, postavy, krásu, želania, obavy a spomienky. Sny sú hlasom nevedomia, kde bez tela a bez tiaže kráčame po tenkej hranici medzi realitou a imagináciou. Tak ako vo sne, návštevník inštalácie nemusí nutne pochopiť logicky, čo sa deje, stačí, ak sa na to skúsi napojiť.

Inštaláciu tvorí sedem filmov, zvuková sieň a živá performance. Je na každom návštevníkovi, v akom poradí ju absolvuje a koľko času mu zaberie. Prejsť si celú inštaláciu trvá približne 90 minút, v rámci čoho samotná živá akcia okolo 20 minút.

Niektoré videá môžu byť pre deti strašidelné, podobne ako sny. Preto vstup s malými deťmi (do 10 rokov) odporúčame zvážiť.

www.memoryhouseproductions.com
www.stanislavdobak.com

>>>Trailer

 

16.00 Stanica, S1
VerzusZuzana Juhásová ExBurianová, Kristína Chmelíková, Maja Danadová: Verzus
pohybová performance

 
Žena – jej odtiene, vrstvy, polohy, ktoré sú prítomné v jej identite. Pohybový materiál sa formoval na základe asociácií k vnímaniu podôb ženstva, animality a irónie. Z autentických nahrávok rozhovorov vytvárajú zvukovú koláž súvisiacu s pohybom; symboly, hudba a stereotypy vnímania ženského princípu. VERZUS nie je feministicky zjednodušujúci militantný manifest. V otázkach, ktoré kladie a odpovediach, ktoré interpretuje, je veľmi jemné a neskutočne ženské. Obnažuje emócie a otvorene zdieľa najskrytejšie sklamania, ale aj radosti.

“Ty nie si žena. Ani v mojom vnútri nebudíš pocit niečoho ženského. Iba keď o tebe hovorím, tak ti moje slová dávajú ženský rod a moje výrazy obrysy ženstva. Ja o tebe totiž musím hovoriť s nehou a láskyplným snom a na to si slová nájdu hlas len tak, že ťa oslovia ako ženu.”

Koncept a interpretácia: Kristína Chmelíková, Mária Danadová
Choreografická supervízia: Lucia Kašiarová
Autorská hudba: Martin Žiak
Svetelný a zvukový dizajn: Milan Slama
Grafický dizajn: Ján Chmelík
Produkcia: Záhrada – Centrum nezávislej kultúry

 

19.00 Nová synagóga
KolektivKolektiv
audio-vizuálna performance

 
Kolektiv je otvorené združenie tvorcov algoritmických vizuálov a elektronických hudobníkov rešpektujúcich tradície live codingu, umeleckej formy využívajúcej živé písanie kódu, vytvárajúce nástroje pre zvuk a obraz priamo pred očami diváka.

Live coding je odvrátená strana divadla. Popiera akúkoľvek fyzickú akciu a interakciu, divákovi ukazuje len racionálny proces programovania v aktuálnom čase. Performativita vystúpenia sa presúva z fyzického sveta do virtuálneho sveta kódu a jeho audio-vizuálneho výsledku. Konzumácia predstavenia je podriadená nálade a ochote komunikovať s tými, čo nekomunikujú. Proces je v tomto procese to najdôležitejšie.

Do témy festivalu zapadá live coding preto, že využíva hlavne open-source programy, s otvoreným kódom, čo sa dá chápať ako radikálna ľavica.

Ako Kolektiv príležitostne vystupujú Michal Cáb, GND, Kryštof Pešek, Jáchym Pešek, Jiří Rouš, Georgij Bagdasarov, Sara Pinheiro, Martin Blažíček, Petr Zábrodský, Alexandra Timpau, Jonáš Svatoš, Katarína Gatialová. Zloženie sa však pri každom koncerte premieňa a pohybuje sa medzi štyrmi až dvanástimi hráčmi.

http://k-o-l-e-k-t-i-v.github.io/

>>>Trailer

 

21.00 Stanica, S1
Zuzana Juhásová ExBurianová, Kristína Chmelíková, Maja Danadová: Verzus
pohybová performance

 

21.00 Stanica, parkStan
krehka-identitaKrehká identita – Zuzana Piussi (SR / ČR / 2012 / 70‘)

 
Snímka Krehká identita začala vznikať z potreby zaznamenať udalosti súvisiace s pojmom národnej identity a z potreby kriticky ich pomenovať – preto je postavená na konkrétnych situáciách a ich aktéroch. Piussi prináša film, ktorý ponúka zamyslenie sa nad (našou) národnou identitou, ukazuje súčasných „pseudonárodných“ buditeľov inak, ako ich poznáme z médií.

Vyvstáva tak pnutie medzi národom, jeho politickým významom a jeho osobnou interpretáciou, tak rozdielnou v ústach každého buditeľa národa, ktorý (nielen) vo filme vystupuje. Akú podobu má teda súčasná národná identita Slovákov? Prečo sa novodobé chápanie národa na Slovensku utápa v opakovaní a pretváraní starých legiend a mýtov, recitovaní štúrovských veršov.

Režisérka o filme: “Naše národovectvo je v kríze. Prognóza národnej  kultúry hovorí o ďalšom prehlbovaní súčasných negatívnych trendov, pretože prežíva bez koncepcie rozvoja národnej a miestnej kultúry a záchrany národného kultúrneho dedičstva a bez kvalitnej legislatívy. (…) Mladí ľudia si ťažko hľadajú zdravé city ku krajine, kde je niekoľko aktívnych extrémistických skupín a kde je len tenká hranica medzi prehnanou, slepou kritikou, politickou korektnosťou a meštiackym obmedzeným patriotizmom.”

Scenár, réžia, kamera: Zuzana Piussi
Strih: Janka Vlčková
Produkcia: Ultrafilm, Radim Prochazka production

>>>Trailer

 

22.30 Stanica, S2
Lovecká sezónaMilan Tomášik: Lovecká sezóna
tanečné predstavenie v dvoch dejstvách bez prestávky

 
Nádych – výdych – znehybnenie – akcia – reakcia sú združujúcim tkanivom tanečného predstavenia Lovecká sezóna. Zdanlivo meditatívna aktivita sa však zjavuje počas jeho priebehu v rôznych scénach s postupnou gradáciou a hustnutím. Každá lovecká akcia si vyžaduje koncentráciu, pozornosť, sebazaprenie, splynutie s okolitým prostredím, naslúchanie vnútorným i vonkajším impulzom. Všetko, čo je potrebné na náhle uvoľnenie napätia smerujúceho k bleskovému momentu lovu.

Princíp lovu tu slúži k vzájomným “zrážkam” medzi tanečníkmi, čo im dáva možnosť cez štruktúru tela nahliadnuť na seba samých, druhých, ale aj skupinu ako celok. Príbehy, ktoré sa medzi nimi vytvárajú, však presahujú psychológiu jednotlivca, lovca a skupiny. Odhaľujú záblesky šialenstva, egoizmu, zraniteľnosti a momentov krásy v nás, v ľudstve, vo svete. Vitajte doma, vo svete napätia, uvoľnenia, lovu a (ne)zmyslov. Ale aj humoru, irónie, súťaženia a srdcervúcich duet a sól. C’est la vie.

Koncept, choreografia: Milan Tomášik
Účinkujú: Jan Rozman, Alessandro Sollima, Milan Tomášik, Tina Valentan, Špela Vodeb, Aja Zupanec
Hudba: Vladimír Godár
Dramaturgia: Suzana Koncut
Svetelný dizajn: Luka Curk
Kostýmy: Jasna Vastl
Produkcia: MT
Koprodukcia: Stanica Žilina-Záriečie (Sk), NorrlandsOperans (Swe), Španski borci Cultural Centre (Slo)

www.milantomasik.com

>>>Trailer

 

23.30 Stanica, bar
Seven Minutessevenminutes dj
párty

 
Dj, ktorý vzišiel z alternatívneho podhubia a aj napriek tomu oslovuje ľudí každého veku, národnosti či pohlavia. Za zábavu považuje jedine stav, v ktorom tanec vyčerpáva až na kosť. Jeho osobitosťou je, že mu sedem minút stačí, aby zelektrizoval davy.