TVORIVÝ PROCES V PRAXI – workshop prípravy predstavenia a javiskovej skúsenosti

21. – 29. júla 2018

 

Kiosk má vo svojom cieli určitú participáciu pre všetkých divákov, avšak pre niektorých ponúka možnosť zakúsiť niečo omnoho viac, ako len particpatívne zúčastniť sa. Tento rok ponúkame aktívnu účasť na príprave predstavení, vstup do tvorby a naviac aj javiskovú skúsenosť v rámci samotného festivalu. Zažiť tému festivalu – PROCES – na vlastnej koži. Pod vedením troch slovenských tanečníkov a choreografov a  multimediálnej umelkyne dostanete možnosť zúčastniť sa na tvorbe dvoch predstavení, alebo participovať na dvoch už vytvorených inscenáciach.

Workshop je bezplatný a je určený pre tanečníkov, netanečníkov, hercov, nehercov, študentov všetkých umeleckých oborov a širokú verejnosť s vážnym záujmom o tvorivý proces a prácu s telom.

Workshopy budú vedené ako zdieľaný experiment, v ktorom sa účastníci zoznámia so svetom štyroch konkrétnych projektov v rôznej fáze ich vývoja a dostanú možnosť aktívne sa zapojiť / zúčastniť sa procesu tvorby a generovania nápadov. Osvojíte si základné stavebné prvky projektov ako práca s rytmom, telesná izolácia a vzťah performera a objektu a nakoniec dostanú možnosť zúčastniť sa ho aj v javiskovej verzii ako umelci. Účastníci dostanú možnosť pracovať s týmito performermi a umelcami na týchto projektoch:

Viktor Černický / PLI / In – progress

Jaro Viňarský / The Touch of The Open (TOTO) / performatívna esej In – progress

Martin Talaga / SOMA / performance

Mária Júdová, Andrej Boleslavský: Camouflage / VR

 

Prihlásiť sa môžete (na konci dokumentu) na jednotlivé workshopy a s nimi spojené výstupy alebo na celý program. Záujemcovia o celý program budú uprednostnení! DEADLINE: 01. júla 2018

Príchod účastníkov celého programu je nutný v priebehu soboty 21.7.

Úvodný večer k programu je plánovaný na 21.7. o  19.30 na Stanici Žilina-Záriečie.

V dňoch 22. – 25.7.2018 bude ZDARMA zabezpečená vegetariánska strava – obed.

Využiť môžete aj bezplatné stanovanie (s vlastnou výbavou) v uzavretom areáli Stanice Žilina-Záriečie v období 21. – 29.7. Inú formu ubytovania si účastníci programu riešia sami.

PRIHLASOVACÍ FORMULÁR

Martin Talaga_SOMA

Kontaktná osoba: Jaro Viňarský  (jarovinarsky@physicalarts-sk.com, 0948 600 749)

Kapacita workshopu je obmedzená!

Workshop je organizovaný v koprodukcii s občianským združením SKOK!, o. z..     

——————————————————————————————————————————

Čože?! Vidličky a nože!

Bábková dielňa pre deti a dospelých

16. – 24. Júl

Je banán bábka? Ako dlho trvá pikosekunda na bábkovom javisku? Kde má bábka dušu? Prečo bábku neurčuje jej tvar, ale spôsob, akým s ňou zaobchádzame? Kde je hranica nášho a rozprávkového času? A čo hranica rozprávkového a pohádkového času a rozdiely medzi bábkovým a dědkovým divadlom? Ako rozpustiť seba samého a vplynúť do ríše fantázie? … nevieme, či si niekedy kladiete tieto otázky. Možno vás to nikdy ani nenapadlo. Možno, že ste si položili iba niektoré z nich. Každopádne tí dvaja – teda Dorka a Kubo – poznajú odpovede. Na všetky!

Dielňa na pokračovanie, ktorú sme otvorili v marci 2018, účastníkom umožní nasadnúť na vlak a vycestovať k netušeným obzorom bábkového divadla. Lektori Dorka a Kubo k sebe hľadajú hŕstku odvážnych spoluhrdinov, s ktorými stvoria príbeh hodný rozprávania. Postačí cca 10 detí vo veku 7 a viac rokov a okolo 5 dospelých v ľubovolnom veku (rodičov, prarodičov príp. tiež iných nadšencov).

Po troch prípravných fázach (marec – máj – júl) oddelených tréningovými pauzami sa plánuje dospieť k veľkolepej premiére úplne nového rodinného divadelného kusu.

Kto máte seriózny záujem, hláste sa hneď (0907 175 525, maria@stanica.sk)

Premiéra predstavenia bude v posledný júlový víkend v rámci festivalu Kiosk na Stanici a viaceré reprízy v priebehu nasledujúcej divadelnej sezóny – doma i vo svete ☺.

Lektori: Dora Bouzková a Jakub Folvarčný, obaja absolventi herectva z Katedry loutkového a alternativního divadla na pražskej DAMU, obaja uhranutí svetom bábkového divadla, obaja založili kočovné divadelné spolky (Loutky bez hranic a Ústav úžasu), obaja vedia meniť hlasy, obaja sa narodili v septembri roku 1978 a vyrastali v Československu.