Štvrtok, 28. 7.

14.00, 15.30, 17.00 Labyrint
Desire & Discipline: The Eros Sessions: Interwiev – one to one 20115750271_e6a7d864a2_z
(nutná rezervácia)

Rozhovory The Eros Sessions sú súčasťou druhej fázy tvorby predstavenia Desire & Disciplin na Slovensku usadeného amerického umelca Matthewa Rogersa a švajčiarskeho choreografa Chrisa Leuenbergera. Zámerom rozhovorov s publikom je skúmať potenciál nahoty, erotiky, alebo chtíču v predstavení.

 
 
 
 
 
 
 
18.00 Stanica, S2
Compagnie TDU a kol.: La Chute du Paradis la chute du paradis
fyzické divadlo
premiéra

Ako kniha Genezis, tak isto La Chute du Paradis ponúka pohľad na muža a ženu. Strohý a zároveň absurdný.

Voľne inšpirované mýtom Adama a Evy, predstavenie predkladá úvahu o všeobecne akceptovanom spoločenskom kódexe, o ktorý sa súčasná spoločnosť opiera.
Kde je hranica medzi oporou, ktorú tieto pravidlá poskytujú a ich zotročujúcim charakterom? Hranica medzi spoločnosťou a nami samými?

Réžia: Zuzana Kakalíková
Dramaturgia: Guillaumarc Froidevaux, Racha Baroud
Hudba: Pierrick Grobéty
Video: Sandy Flinto
Výskum: Zuzana Kakalíková, Sandy Flinto
Účinkujú: Zuzana Kakalíková, Emil Leeger

Produkcia: Compagnie TDU & Sandy Flinto, Stanica Žilina Zárečie
S podporou: République et Canton du Jura, Fond na Podporu Umenia, Stanica Žilina-Záriečie, Fondation Sandoz, Ernst Göhner Stiftung, Théâtre du Sévelin 36, Centre de Création Chorégraphique, Luxembourgeoise 3 C-L, STAMM Studio, Les FAC

 
20.00 Nová synagóga
Med a prach: Krása a hnus (Nezastupiteľnosť nepomenovateľného)
scénické dielo

:: Krása a hnus je najnovším projektom autorského zoskupenia Med a prach, zloženým z troch samostatných diel. Jeho prvá časť, scénické dielo s podtitulom Nezastupiteľnosť nepomenovateľného, sa pohybuje na hranici medzi inštaláciou, performanciou a inštalovaným koncertom. Pri jeho uvádzaní sa v každom meste vyhľadávajú osobité priestory, ktoré dotvárajú celkový kontext diela. Zrekonštruované i dlhodobo nerekonštruované historické objekty, industriálne budovy, múzeá, galérie atď. ::

:: „…Bolo však treba pripustiť, že kráľovstvo, ktoré ohlasoval, bolo iné, ako si ľudia predstavovali. Ako teda toto kráľovstvo božie vyzeralo? Malo určité rysy zodpovedajúce obecnej predstave: vyžadovalo radikálnu premenu duše, zrod nového človeka, metanoia, zavrhnutie sveta, aký je, onoho starého sveta, ktorý mal ustúpiť svetu novému rovnako ako kedysi po potope. Vstup do kráľovstva bol podmienený smrťou a vzkriesením, spásou…“
(Jean-Paul Roux – úryvok z knihy „Le roi. Les myths et symboles“) ::

Libreto, hudba, vizuálny koncept, réžia: Andrej Kalinka
Sochy, maľby, objekty: Juraj Poliak
Kostýmy, objekty: Ivan Martinka
Reštaurovanie: Michaela Poliaková
Účinkujú: Andrea Ballayová, Ludovic Cohen, Mária Danadová, Andrej Kalinka, Miriam Kalinková, Lucia Korená, Ela Lehotská, Ivan Martinka, Juraj Poliak, Michaela Poliaková

www.medaprach.sk
www.facebook.com/medaprach

 
22.00 Stanica, S2
Karine Ponties, Guillaume T. Fromentin: Tancujúce telo a svetlo výstup z workshopu
súčasný tanec / prezentácia workshopu

Telo, ktoré vstupuje do tvorby a prostredníctvom nepohodlných polôh zotrváva v nerovnováhe, dokáže vytvoriť nádherné figúry.

S návratom k detailu je možné opäť získať silu, ktorá sa ukrýva v tele a zoskupuje jeho časti jednu k druhej. Telo týmto podstupuje všemožné aranžmá, mutuje, ukazuje svoju extravagantnú stránku pochovanú hlboko v nás, v našej predstavivosti, v našich snoch. Na povrch sa dostáva „to“ iné telo. Inakosť v nás. Figúry „toho“ iného, figúry cudzinca. Dotýkať sa iných rozmerov bytia zároveň znamená konfrontovať sa s otázkou perspektívy, či už obraznej alebo filozofickej. Prácou na imaginárnom beštiári vstupuje do harmonickej súhry rezervoár antropologických podôb na križovatke snov, predstáv, mýtov a fantázií.

Budeme stavať na nepredvídateľnosti tela, miešať objekty a telesá s jedinečným pohľadom. Budeme hovoriť o našich zložitých a monštróznych bytostiach, prepchatých identitami a podivnými kŕčmi. Niekoľko tiel, jedna bytosť. Jedno telo, viacero bytostí.

 
štvrtok – nedeľa, Stanica, rôzne miesta
Observácia – Inštalácia instalace
svetelná inštalácia vo verejnom priestore

Lúč svetla sa odráža od zrkadla pod uhlom, ktorý sa rovná uhlu jeho dopadu. Obraz pozorovaný v odraze sa mení v súvislosti s pozorovateľom. Hra svetla, odrazu, obrazu, pozorovania, pozorovateľov, v rámci exteriérových priestorov Stanice využívajúca okolité prirodzené zdroje svetla.

Inštaláciu špeciálne pripravenú pre festival Kiosk a jej vývoj bude možné pozorovať v priebehu festivalových dní a nocí.

Realizácia: Tomáš Morávek a Katarína Ďuricová (Anténa – sieť pre nezávislú kultúru)

 
23.00 Stanica, bar
párty