Nedeľa, 30. júl

10:00 Stanica, záhrada

Ranná jóga s Mušnulou

Ranná joga s Mušnulou

English friendly

Pripraviť sa na rozlúčku s KioXom, prebudiť sa z delíria predchádzajúcej noci a vstúpiť do jedenásteho ročníka Kiosku s gráciou Nového diváka si žiada špeciálny začiatok dňa. Rannú jogu praktikuje v dnešnej dobe kdekto. Rannú jogu s Mušnulou v záhrade praktikujeme my. A čo ty?

menej

10.00 Nová synagóga, Bar

Stretnutie členov PlaST-u
industry program

Stretnutie členov PlaST-u

industry program
120´

menej

11.00 Stanica, ParkStan

KioX. Od hľadania odvážneho diváka k novému divákovi - pokus o (seba)reflexiu festivalu
diskusia

KioX. Od hľadania odvážneho diváka k novému divákovi – pokus o (seba)reflexiu festivalu

diskusia
120´
in Slovak

Na začiatku bolo DVD Kiosk. A spoločná myšlienka Stanice a Divadelného ústavu predstaviť nezávislú divadelnú a tanečnú scénu naživo.  Diskusia (nielen) o desiatich rokoch na festivalových OSB doskách, ktoré znamenajú svet. Sme punkový  alebo elitný festival, kreatívna platforma, alebo letný tábor divadelných odvážlivcov? Zmenilo sa niečo alebo zmenil Kiosk niečo? Splnil svoje ambície, našiel si miesto na slovenskej scéne?  Zamyslíme sa nad situáciou festivalovej a nezávislej scény dnes a pred desiatimi rokmi.

Začínali sme hromadným šírením mailov. Smartfóny neboli, sociálne siete ešte v plienkach a my sme sa obávali, či niekto zareaguje na našu ponuku pečenej klobásy, stanovačky a  dobrého divadla k tomu.

Diskutovať o minulosti, prítomnosti a možno aj budúcnosti prídu: moderátori Martina Filinová a Kamil Mihalov a diskutéri Martin Bernátek (učiteľ, divadelný teoretik), Jaroslav Viňarský (tanečník, organizátor, sociálna spojka), Miroslav Ballay (učiteľ, divadelný teoretik), Maja Hriešik (renesančná osobnosť), … a vy.

menej

13.00 Stanica, S1

Tomáš Janypka: Nové sady
poetická performance

Tomáš Janypka: Nové sady

poetická performance
35´
no language barrier

+ Inhabiting the Space: Q&A II.

„Pokud dělá někdo něco, co má být nic, potom musí mít zvolený materiál rád a musí s ním mít trpělivost. Jinak na materiál upozorní, což je práve něco, zatímco nemělo jít o nic, nebo upozorní na sebe, zatímco nic je anonymní.“ (J.Cage)

Premiéra: 30. 7. 2017, Kiosk festival, Žilina
www.facebook.com/tomas.janypka
www.kioskfestival.sk
www.stanica.sk

menej

14:00 Stanica, S2

Tereza Ondrová, Peter Šavel: Boys who Like to Play with Dolls
súčasný tanec

Tereza Ondrová, Peter Šavel: Boys who Like to Play with Dolls

súčasný tanec
40´
no language barrier

+ Inhabiting the Space: Let go Jam

Spoločnosť nám odmalička vštepuje genderové stereotypy. Ružová je pre dievčatá, autá pre chlapcov, dievčatá sa hrajú s bábikami a chlapci neplačú. Gender – teda sexualita osobnosti – je oveľa viac ako javom biologickým (ako je to pri pohlaví), fenoménom spoločenským. Podstata toho, čo znamená byť mužom alebo ženou, nevychádza len z množstva estrogénu či testosterónu v tele, ale je do veľkej miery výsledkom spoločenského vplyvu či rozhodnutia, vzdelania, procesu socializácie.

Príjmite pozvanie do neskutočného sveta, v ktorom mužský a ženský princíp nemusí byť to isté čo muž a žena. Tvorivé stretnutie dvoch výnimočných choreografov a performerov, ktorí sa stretli pri úspešnom projekte Much More Than Nothing. Pohyb a tanec sa v tomto projekte stáva prostriedkom pre vyjadrenie kontrastu medzi prejavom tela a duše, medzi genetickými danosťami a spoločenskými predsudkami, v snahe spochybniť najrôznejšie spoločenské stereotypy a nahliadnuť do tematiky gender čisto fyzicky.

Koncept, choreografia a interpretácia: Tereza Ondrová, Peter Šavel
Light design: Jiří Hajdyla
Produkcia: Karolína Hejnová

Premiéra: 17. 5. 2013, Alta Studio, Praha
www.altart.cz

TEASER

 

 

menej