JANA TEREKOVÁ

NORMAL REPETITIVE BEHAVIOUR

pohybový workshop

Čo robí repetitívny pohyb opakovaný dlhý čas s našimi telami?

Repetícia bola ako vstupná brána k zmenám stavu vedomia používaná šamanmi či pri rituáloch už od staroveku. Rovnako bola často používaným nástrojom v hudobnej teórii a choreografii, ktorý na scénu priniesli umelci ako Trisha Brown alebo Lucinda Childs. Jej sila je v jednoduchosti a minimalizme, v schopnosti meniť myslenie divákov, vytvárať tajomno a napätie a vtiahnuť nás oveľa hlbšie do vnímania detailov. Môže však byť aj frustrujúcou a pôsobiť ako skúška výdrže nielen pre tanečníkov, ale aj pre divákov. „Človek opakujúci ten istý krok je iný ako človek, ktorým bol pred sekundou. Môže byť teda jeho krok rovnaký?“ 

Jana Tereková skúma repetíciu na základe výskumu správania sa zvierat v zajatí, ktoré dookola opakujú ten istý, nič neprinášajúci pohyb. Podobné repetitívne pohyby však praktizujú nielen umelci, ale aj veľa ľudí na upokojenie sa, vo vypätých situáciách, alebo počas dlhej chvíle. V zážitkovej diskusii, workshope, budeme skúmať to, ako vplýva podobný pohyb na nás v reálnom čase, opakovaný podľa ľúbosti, verejne, bez výčitiek svedomia. Budeme rovnaký, alebo sa budeme každým pohybom meniť.

Workshop začína warm-up-om, po ktorom nasleduje teoretická časť a následne na nás čaká samotné praktické cvičenie. Workshop nevyžaduje žiadne predchádzajúce skúsenosti s tancom, ani žiadne špeciálne pohybové schopnosti.