TÉMA: MIMIKRY

 

Je KIOSK tanečný a divadelný festival alebo sa iba tak tvári? Nie je jeho podtitul iba šikovný marketingový ťah, aby zapasoval do správnych koloniek? Je vôbec na mieste, nazývať v týchto turbulentných časoch niečo festivalom?

Posledný rok sme všetci boli nútení pretvarovať sa, prispôsobovať, ukrývať naše identity za rúškami, mutovať povolania. Naše telá zrástli s múrmi bytov, na uliciach sme sa snažili byť neviditeľnými, aby sme sa nikoho nemuseli dotýkať. Leto v kombinácii s očkovaním sľubuje (ak si to nepokazíme) uvoľnenie a pokus o návrat k živému dotyku s kultúrou.

MIMIKRY ako tohtoročná nosná téma je synonymom všetkých premien, zafarbení a adaptácií, ktoré sme podstupovali v uplynulých mesiacoch. Maskovanie, splývanie, predstieranie či prispôsobovanie budeme nachádzať v pozadí či na povrchu (takmer) všetkých uvádzaných predstavení. Performance budú presakovať do vizuálnych inštalácií, tanec do fyzického divadla, telá budú opúšťať svoju subjektivitu a stávať sa objektmi, hlasy zmutujú do neidentifikovateľných zvukov.

Téma vystihuje náš pocit z čakania na zdravé časy a snahu (len) prežiť, namiesto tvoriť v dobe, v ktorej žijeme.

Príďte si na KIOSK vytvoriť vlastné ochranné sfarbenie!