Kiosk -2 – festival zapáleného slovenského divadla a tanca

25. – 28. júl 2019

Stanica Žilina-Záriečie a spriatelené priestory v Žiline

Letný festival „iného“, „nového“ alebo pre rok 2019 „zapáleného“ slovenského divadla a odvážneho diváka. Aktivita pôvodne iniciovaná Divadelným ústavom prerástla do formy festivalu a od roku 2008 je domovským produktom kultúrneho centra Stanica. Koná sa každoročne v posledný júlový víkend.

Kiosk je prehliadkou aktuálnych produkcií slovenskej nezávislej divadelnej a tanečnej scény. Dramaturgia festivalu sa zameriava na divadlo, tanec, performatívne umenie, ktoré originálnou a objavnou formou rieši aktuálne obsahy umenia a spoločenských problémov. Pozývame autorov a divákov s odvahou hľadať, byť autentickí, pravdiví, autorskí a aktuálni. Prezentujeme tvorcov so záujmom kriticky myslieť o svete. Nejde o prezentáciu overenej kvality, ale okrajových foriem, ktoré vzdelávajú a prinášajú nóvum pre tvorcov i divákov.

Festival Kiosk sa po minuloročnom procesuálnom a preto dosť neukotvenom ročníku púšťa do ešte neriadenejšiej strely – ako fyzického, tak psychického charakteru. Vyhorenie – búrlivá reakcia na množstvo vonkajších podnetov, po ktorej nastáva dlhšia doba nervového (ne)pokoja. Hlavne reakcia na aktuálny požiar, ktorý zasiahol Stanicu Žilina-Záriečie a jej budovu S2, ako hlavné venue festivalu, ale aj na rozmáhajúcu sa výhovorku umelcov, produkčných… Vyhorenie, či depresie sú pre umelcov na dennom chlebíčku. Prečo je terapia umením taká populárna práve pri vyhorení a prečo si všetci vyhorení IT-čkári zakladajú pop-bandy a maľujú? Práve na to vám síce neodpovieme, ale možno dáme návody, ako sa vyhnúť maľovaniu.

Avšak téma tento rok nepodfarbuje výber predstavení, len z časti. Niektoré predstavenia sú pozostatky z prvotnej témy, ktorá sa venovala Zodpovednosti, iné už sú výsledkom snahy o zapálenosť, ďalšie už iba rozprávajú o vyhorení. Väčšina je ale hlavne výberom najlepšieho, čo vzniklo v uplynulej sezóne v oblasti nezávislého divadla a tanca nielen na slovenskej pôde, ale aj u Slovákov pôsobiacich v zahraničí.

Vlastne sa jedná už o dvanásty ročník, my sme si ho však pomenovali ako -2, v preklade mínus dva. Mínus S2 alebo len mínus ako položená jednotka. Bude však len na Tebe a na ostatných divákoch a diváčkach, či vo finále Kiosk skončí v mínuse alebo v pluse.

Foto: Natália Zajačiková