Guides antifestival
Site-specific durational performanc
e

Sprievodcovia sa oficiálne vracajú späť a vytvárajú svoj vlastný festival ukrytý vnútri Kiosku. Počas 4 dní budú meniť zabehnuté trasy divákov, kultivovať situácie svojim citom, trefne otláčať verejný priestor svojou prítomnosťou, ohmatávať vzťahy medzi objektami a predovšetkým znova pokladať otázky.

Guides are officially back to create their own festival within festival. During four days they will divert the audience from the familiar paths, cultivate situations with the delicacy so specific to them, leaving their pertinent impressions in public space, sense the relations between objects and above all, ask questions.

Koncept a perfomance / Concept & performance: Ingrid Zotova-Mikshina, Roman Zotov-Mikshin, Tomáš Janypka, Viktor Černický

 

 

Viktor Černický sa pohybuje na tenkej hranici viacerých žánrov: tancu, cirkusu, fyzického divadla a performance. Vedie dlhodobý výskum Telo ako objekt / Objekt ako telo, zameraný na dynamiku vzťahov, ktoré vznikajú medzi subjektívnou individualitou performera a objektom. Za svoj autorský debut PAROLAPOLEA získal na Českej Tanečnej Platforme 2017 nominácie v kategóriách Tanečná inscenácia roku a Tanečník roku. Bola mu tiež udelená špeciálna cena vo forme účasti na Choreographic Research Week na festivale B-Motion v Taliansku. Jeho najnovšie sólo PLI získalo Cenu divákov a Hlavnú cenu Českej Tanečnej Platformy 2019. Ako interpret spolupracoval napr. s Jarom Viňarským, Miřenkou Čechovou, Dominiquom Boivinom alebo Cie Mossoux – Bonté. V súčasnosti pracuje na novom predstavení Prima: kolektívny autoportrét. Projekt s plánovanou premiérou v roku 2021 sa inšpiruje skupinovými maľbami tzv. holandského zlatého veku a je určený pre zapojenie širokej verejnosti.

 

Roman Zotov-Mikshin vyštudoval tanečné Konzervatorium Duncan centre. Umelecky spolupracoval na inscenáciach: Boxinbox – Mirka Eliášová, Opravdoví – Jana Bitterová & Ian Bisko (CZ/UK), where you are – a group of artists (RU/CZ), Ferst Dadler… přemýšlí, Rusáci? – Jana Svobodová a kol. (CZ/RU), Score #44 – DOT504 (INT), Moving orchestra a Pražský improvizační orchestr, Alisa Vasanta – A+1 Company (RU), Constellations I – Spitfire Company (CZ), Fragmenty milostných obrazů – Spitfire Company (CZ), Konec člověka—doba z druhé ruky – Spitfire Company (CZ) Pulsar – Michal Záhora (CZ), Proces – Maxim Didenko (RU/CZ), Dogtown – Nadar Rosano (IL/CZ), Voluntas Vitae – Mirka Eliášová (CZ), Akvarel – Roman Zotov-Mikshin (RU/CZ), Proces – Dora Hoštová, Jan Čtvrtník (CZ), In another place – Maja Delak (SLO/CZ).

Roku 2015 spoluzakladal A+1 Company – skupinu pre výskum súčasného umenia. Skupina je držiteľom ceny Jarmily Jeřábkové 2015 za predstavenie Břehy/Берега.

 

Inga Zotova-Mikshina pochádza zo Sibiru, Rusko. Vyštudovala tanec (Tanečná škola v Petrohrade a Konzevatorium Duncan centre v Prahe). Zaujímá se o improvizáciu, divadlo, vizuální umění, filozofii. Spolupracuje s Spitfire Company, Tantehorse, divadlo Archa a dalšími. V sučasnej dobe učí na Konzevatoriu Duncan centre, praktikuje jógu a študuje na Filozofickej fakulte (Univerzita Karlova v Praze). V roku 2015 so svojim predstavením Tak Snadno vyhrala cenu Jarmily Jeřábkové.

 

 

 

 

 

 

Tomáš Janypka (1989) je autor a performer, ktorý sa pohybuje na poli fyzického divadla, tanca a súčasnej klaunérie. Vo svojej tvorbe dokumentuje intímne miesta ľudského bytia monochromY 2016, Lehká Zem 2017, Nové Sady 2018. V roku 2019 chystá spolu so Sabinou Bočkovou premiéru nového autorského predstavenia song lines, dielo pojednávajúce o absencií/strate blízkej osoby. Spolupracuje na autorskom výskume Ľahká Zem/Effortless Land 2019. V Brne organizuje spolu s Robertou Štěpánkovou sériu okamžitých nocí IMMEDIATUS 2018_2019 improvizované stretnutia hudobníkov a tanečníkov v spoločnej kompozícií. Ako choreograf pracoval na autorskej inscenácií ISBN 2018. Dlhodobo sa podieľa na výskume The Touch of The Open Jara Viňarského, ktorý sa zameriava na zjednotenie tela a mysle. Ako interpret ďalej spolupracoval s Dominique Boivin, Marika Smreková, Daniel Gulko, Lenka Flory, Pierre Nadaud, Martin Hodoň, a zoskupením tYhle a Orbita. Je spoluzakladateľom spolku ZDRUHESTRANY, ktorý združuje tvorcov fyzického divadla a tanca.