Všetci, ktorí už reagujete alebo sa ešte chystáte reagovať na Kiosk Open Call 2021, prinášame up-date ohľadom mierok a aktuálneho stavu Sphéry Juraja Gábora v Novej synagóge v Žiline.

Občas sem kliknite, hneď ako bude niečo ďalšie nové, doplníme to sem!

Takže, Sphéra už nabrala na hmote a zaplnila centrálny priestor Novej synagógy. Aktuálne fotografie môžete sledovať na Flickri Sngg, vznikajú tam rôzne albumy a pribúdajú obrázky – tu je link na album, ktorý rast zachytáva postupne. A tu album, ktorý mapuje celoročnú rezidenciu performera Tomáša Janypku.

 

Rozmery Sphéry:
– priemer 16 metrov
– výška stredu Sphéry od podlahy – 9 metrov
– Sphéra bude 75 cm nad podlahou
– obvod horného kruhového okraja vstavanej drevenej polgule je cca 51 metrov, je to ochodza, po ktorej sa budú môcť performeri pohybovať a je to tiež priestor pre cca 75 divákov
– výška horného kruhového okraja vstavanej drevenej polgule od podlahy centrálneho priestoru je 6,5 metra
– výška ochodze okolo horného kruhového okraja vstavanej drevenej polgule od podlahy centrálneho priestoru je 5,5 metra

 

Rozmery centrálneho priestoru Novej synagógy:
– 15 x 15 metrov
– výška stropu od podlahy po spodnú hranu zaklenutia  je 11,6 metra
– maximálna výška kupoly od podlahy je 17,3 metra

 

Rozmery balkónov:
– 15  x 4,6 metrov
– výška stropu na balkónoch je 8 metrov
– na balkónoch bude postavené drevené schodisko, z ktorého sa diváci a perfomeri dostanú na ochodzu po obvode vstavanej polgule. Pozri tu: https://www.works.io/60514/vertikalni-gradace-vertical-gradation

 

Nosnosť pochôdznej podlahy v strede Sphéry (najnižšie pri podlahe, cca 6 metrov) bude 500 kg na meter štvorcový. Ďalej, ako začne prudšie stúpanie, to bude 300-400 kg, najvyššie cca 200kg na meter štvorcový. Čiže tam bude môcť robiť kadečo, behať aj skákať. V centrálnom priestore Sphéry sa bude dať relatívne pohodlne chodiť v kruhu v priemere 6 metrov.
Do podlahy bude možné vŕtať, ukotviť na ňu napríklad ďalšiu platformu a pod. Podlahu bude možné, v prípade potreby, na niektorých miestach aj vybrať (a urobiť si tak napríklad alternatívny vstup).
V tmavom „lese“ pod sférickou podlahou sa dá skôr plaziť ako voľne hýbať, ale je to priestor, ktorý poskytuje slobodu v premýšľaní so svetelnými, zvukovými hrami, niektoré vertikálne latky sa budú dať vybrať, nejaké zase doplniť (keby sa chcel človek v „lese“ zabarikádovať).

 

Foto: Simona Gottierová (19. 1. 2021)