Beh za proces

Piatok 27. 7. 14.00 hod., štart pri Novej synagóge

 


V piatok v noci 20. júla sa neďaleko Novej synagógy odohral rasistický útok. Na skupinu troch Rómov zaútočilo desať až pätnásť mužov, jeden z napadnutých je hospitalizovaný vo vážnom stave s krvácaním do mozgu a muž, ktorý sa ich zastal, utrpel otvorenú zlomeninu členka. Je nám z toho zle. Nechceme sa prizerať tomu, ako sa rasovo a xenofóbne motivované, či akékoľvek iné násilie stáva ticho tolerovanou súčasťou každodennosti, či bagatelizované ako nočná potýčka. Ak by napadnutý Daniel nebol hospitalizovaný, pravdepodobne by sme sa o ničom ani nedozvedeli. Bolo by naivné si myslieť, že rasizmus v uliciach neexistuje. A ak sa prípady ako je tento riadne nevyšetria a vinníci nebudú odsúdení tak za spáchané násilie, ako za jeho rasistický motív, prispeje to len k tomu, aby sa nabudúce obete ani neozvali.

Počas festivalu Kiosk, ktorého témou je „Proces“, zorganizujeme jednoduchú intervenciu do verejného priestoru: Opakovane a vo veľkej skupine ľudí prebehneme cez miesta, po ktorých Daniel a jeho kamaráti utekali pred násilníkmi, pretože ich agresivita sa dotýka nás všetkých. Trasa prechádza tiež popred sídlo štátnej polície a končí pred poštou, kde sa odohral útok a odkiaľ na políciu pošleme hromadnú pripomienku.

Cieľom je tiež vytvoriť spolu s ďalšími občianskymi iniciatívami v Žiline verejný tlak na to, aby bol prípad riadne vyšetrený a aby jeho rasová motivácia nebola prehliadaná.

Link na udalosť na FB: Beh za proces

Medzinárodnú petíciu v tomto znení, ktorú iniciovalo Európske centrum pre práva Rómov v Budapešti, je možné podpísať tu:
http://www.errc.org/act-now/brutal-racist-skinhead-assault-leaves-young-slovak-rom-in-a-coma