FRESH DANCE

31. 7. (sobota) / 14.00 a 17.00 / Bábkové divadlo
súčasný tanec

 

kurátorka projektu: Maja Hriešik

Uplynulý rok bol pre študentov v znamení vyčkávania, prispôsobovania sa podmienkam, testovania motivácie a jednoznačne aj spomínania. Namiesto na sálach a v čulých konfrontáciách ho mladí ľudia strávili doma. Ako sa popasovali s prevahou virtuality a súkromných démonov, číhajúcich v izbách, ako to ovplyvnilo ich tvorbu?
Prinášame opäť výber sľubných mladých tvorcov s ich ročníkovými a bakalárskymi prácami. Nechýba im ani odvaha ani chuť sa hýbať vo vážnych témach.
Vybrané práce sú ročníkovými a bakalárskymi prácami poslucháčov študijného programu Tanečné divadlo a performancia VŠMU.

 

Potrat (6‘)

Koncept a tanec: Jakub Cerulík, Nela Rusková
Koučing: Emil Leeger

Krátke dielo otvárajúce kontroverznú otázku, ktorá hýbe nielen ženským svetom. 

 

Telo z piatich (13‘)

Námet, choreografia a performancia: Viktória Malá 

Dielo inšpirované piatimi fázami, ktoré sa podľa tradičnej čínskej medicíny uplatňujú v cykloch v prírode, striedaní ročných období, procesoch samotného tela. Každá z fáz je rovnako dôležitá, fungujú na princípe neustálej zmeny, vzájomnej pomoci a kontroly.

 

Druhá (11‘)

Koncept, performancia: Kristína Miklovičová
Hudba: NaiKavols

Sólo vzniklo na základe voľnej inšpirácie knihou francúzskej filozofky Simone de Beauvoir Druhé pohlavie. Skúma podstatu ženy v jej mnohých transformáciách a konfrontuje kultové dielo s problémami dnešnej doby, ako napríklad odlúčenie, budovanie vlastnej identity, či samostatnosti.

 

Ínsan (7‘)

Choreografia: Nela Rusková
Tancujú: Anja Naňová, Helena Jedličková, Natália Plesníková, Viktória Malá
Hudba: Fazil Say – Ínsan Ínsan

Choreografia snažiaca sa zachytiť nezachytitelnosť, pomíjivosť a krehkosť ľudskej duše.