KioSK 2012: Svetelný dizajn od konceptu k realizácii
škola svetelného dizajnu
nedeľa – štvrtok, 22. – 26. 7. 2012

workshop svetelný dizajnSamotná téma už prezrádza mnohé. Počas intenzívneho päť dňového workshopu detailnejšie preskúmame ako sa varí dizajn k predstaveniu. Zameriame sa na pracovný postup od prvého kontaktu s choreografom, alebo režisérom, cez výber vhodných svetelných zdrojov, zhmotnenie svetelného návrhu, nadizajnovanie atmosfér pre jednotlivé scény až po technickú dokumentáciu. Účastníci workshopu prejdú všetkými krokmi, ktoré sú nevyhnutné v procese tvorby svetelného návrhu, naučia sa aká je komunikácia v divadle dôležitá a zároveň zistia viac o holandskom svetelnom dizajne.

Prezentácia workshopu: štvrtok 26. 7. 2012, 17.00, štúdio Mestského divadla Žilina, vstup zdarma

Čo sme si navarili, to si aj zjeme. A chceli by sme to ochutnať aj s vami na prezentácii workshopu, kde si prejdeme svetelným dizajnom od prípravy ingrediencií až po samotné degustovanie výsledku v podobe autorských svetelných dizajnov ku krátkym choreografiám.

Henk van der Geest (1952)

Henk van der GeestOd roku 1973 pracoval v Holandskej opere. Od tohto momentu sa prepracoval z radového technika na dizajnéra len vďaka praktickým skúsenostiam. V roku 1981 vycestoval vďaka grantu Ministerstva kultúry do Spojených štátov amerických, kde sa snažil o získanie viacerých znalostí z jeho profesie. Stretával sa a asistoval svetelným dizajnérom z Brodway v New Yorku, zo San Francisco Opera, Santa Fe Opera a Santa Fe Divadelný festival. Po návrate do Holandska sa stal prvým holandským svetelným dizajnérom na voľnej nohe a pracoval na mnohých produkciách doma i v zahraničí.

Pracoval ako rezidentný dizajnér pre Opera Forum, Intro Dance a navrhoval svetovú premiéru Naïma pre Holandskú operu. So skúsenosťami z práce z divadla sa presadil aj vo svete architektúry. Cez výstavy sa prepracoval na múzejného svetelného špecialistu. Pracuje tiež na mnohých interiérových a exteriérových dizajnoch pre hotely, reštaurácie, obchodné pasáže…

Pred niekoľkými rokmi stál pri zrode Ústavu svetelného dizajnu – ILO. Je to iniciatíva, ktorá chce podporovať umelecký vývoj tejto profesie. Mladí dizajnéri si tu môžu vyskúšať profesionálny prístup k práci so svetlom a nazbierať skúsenosti od skúsenejších kolegov.

Od roku 2001 je vedúci Lighting Design Working Group of the Scenography Commission medzinárodnej siete OISTAT a zároveň je súčasným prezidentom OISTATu.

Účastnícky poplatok: 50,00 / 40,00 € (dospelí / študenti) V cene workshopu je zahrnutá permanentka na festival KioSK 2012 (26. - 28. 7.2012). Prihlasovanie: katka@stanica.sk

Pripravujeme v spolupráci s Anténa - sieť pre nezávislú kultúru a s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej Republiky a Veľvyslanectva Holandského kráľovstva.