HĽADÁME ÚČASTNÍKOV A ÚČASTNÍČKY DO PROJEKTU PRIMA – Ateliér v pohybe

Chceli by ste sa zapojiť do vývoja nového predstavenia? Viktor Černický v rámci festivalu Kiosk 2021 otvára svoj kreatívny proces verejnosti. Trojdňový Ateliér v pohybe vzniká pre potreby pripravovaného participatívneho projektu PRIMA a ponúka priestor pre

 vzájomné stretnutie a spoluprácu, pre rozvíjanie nápadov a v neposlednom rade pre slobodný pohyb.  

Koho hľadáme:

Jednotlivcov, páry, skupiny ľudí aj rodiny s deťmi (od 12 rokov), ktorí:

  • si chcú vyskúšať kreatívny proces
  • majú radi pohyb
  • nie sú
  •  profesionálni tanečníci

Kedy a kde:

Ateliér v pohybe sa bude odohrávať v dňoch 26. – 29. 7. 2021 od 14:00 do 18:00 v Centre pohybu a tanca Labyrint v Žiline.

Otvorená skúška prístupná verejnosti bude v rámci festivalového programu vo štvrtok 29. 7. 2021 o 16:00 a 19:00.

Chcete sa zapojiť?

Skvelé! Vaša participácia prinesie umeleckému tímu do ďalšieho procesu mnoho pod

netov!

Registrovať sa môžete najneskôr do 21. 7. 2021 vyplnením prihlasovacieho formulára tu.  

Stretnutia sa uskutočnia v súlade s aktuálne platnými hygienickými opatreniami.  

O projekte

Viktor Černický si v projekte PRIMA kladie otázku, akým spôsobom sa cez umenie môžeme stretnúť a čo si môžeme vzájomne sprostredkovať. O predstavení hovorí ako o “…priestore, kde môžeme tráviť čas iným spôsobom, kde spoločný pohyb a gesto prekračujú svet komunikácie a stáva sa z nich hra. Veľkou inšpiráciou je nám doba tzv. Holandského zlatého veku, obdobia, ktoré sa nám prihovára skrze tisíce obrazov, explodujúcich živou ľudskou energiou a hrou. Zaujíma ma, ako sa tancom dokážeme zabaviť a ako týmto spôsobom vytvárame rôznorodé spoločenstvá. Opierame sa o atmosféru banketov alebo večierkov na jednej strane, o rodinné oslavy aj pokojné momenty pri večeri na strane druhej, ale zaujíma nás aj všetko medzi tým.”

Ateliér v pohybe pre 14. ročník festivalu Kiosk 2021 je jedným z krokov k pripravovanému predstaveniu PRIMA. Predstavenie s plánovanou premiérou v roku 2022 vyvíjame v spolupráci s miestnymi komunitami na Slovensku, v Českej republike, Španielsku, Taliansku a Rumunsku. Projekt PRIMA je realizovaný v rámci projektu Be SpectACTive spolufinancovaného programom Kreatívna Európa Európskej únie v koprodukcii Tanec Praha, z.ú., Cafè de las Artes Teatro (ES), Teatrul national RaduStanca (RO), CapoTrave/Kilowatt (IT).

Projekt sa koná za podpory Ministerstva kultury ČR, Statutárního města Brna, v koprodukcii Mezinárodného festivalu TANEC PRAHA. 

Viktor Černický

Viktor Černický vytvára diela pohybujúce sa na jemnej hranici medzi tancom, performance, cirkusom a fyzickým divadlom. Vedie dlhodobý výskumný projekt Telo ako objekt / Objekt ako telo, ktorý skúma dynamiku vzťahov medzi objektom a subjektívnou individualitou umelca. V súčasnosti je zapojený do európskeho projektu Shape It, zameraného na sprostredkovanie dialógu medzi tanečníkom a mladým divákom, a pripravuje nové dielo v koprodukcii medzinárodnej siete BeSpectACTive. Okrem vlastnej tvorby spolupracuje napr. s Jarom Viňarským, Domoniquom Boivinom, Petrou Tejnorovou, Danielom Gulkom alebo Compagnie Mossoux-Bonté. Od roku 2019 je hosťujúcim pedagógom na pražskej DAMU v medzinárodnom programe MA DOT.

Jeho prvé sólové predstavenie Parolapolea mu vynieslo nominácie v kategóriách Tanečník roku a Tanečná inscenácia roku na Českej tanečnej platforme 2017, kde mu bolo udelené zvláštne ocenenie v podobe účasti na Týždni choreografického výskumu na festivale B-Motion v Bassano del Grappa. 

Jeho sólo PLI získalo Cenu divákov a Hlavnú cenu Českej tanečne platformy 2019. Vďaka tomuto predstaveniu sa Viktor stal súčasťou výberu prestížnej európskej siete súčasného tanca Aerowaves Twenty20.