NEW FACES

buy tickets

NEW FACES

súčasný tanec

26. 7. (piatok), 17.00 Bábkové divadlo 27. 7. (sobota), 17.30 Bábkové divadlo

Mladej generácii vraj hrozí vyhorenie! Visí táto hrozba aj nad najmladšou generáciou tanečníkov a tanečníčok? Dramaturgička a režisérka Maja Hriešik aj tento rok posklada pre Kiosk reprezentatívnu vzorku čerstvého tanečného umenia. Koncept / Concept by: Maja Hriešik The young generation is said to be burned out! Is this threat hanging over the youngest generation of dancers as well? Dramaturgist and director Maja Hriešik once again set up a representative sample of fresh contemporary dance for the Kiosk.  

Pamäť betónu (12 min.)

Choreografia a performancia: Silvia Sviteková Hudba: Michelle Gurewich Foto: Barbora Dolinajová, Nu Dance Fest Kde sme my? Kto sme my? Ktoré betóny? Betón ako materiál, ktorému kedysi prináležala veľká pozornosť, dodnes obdivujeme. Niekedy kŕčovito. Ľahko sa z neho stavia, ťažšie sa búra. Abstraktný a zároveň veľmi konkrétny. Concrete yet indefinite. S jasnými vlastnosťami. Betón a telo? Tvary a telesá. Nakoľko to celé môže byť osobnou výpoveďou? Silvia Sviteková práve ukončila štúdium na VŠMU, špecializácia Tanečné divadlo a performancia. Pokračuje magisterským štúdiom na VŠMU, je členkou MimoOs a v súčasnosti spolupracuje aj s choreografmi J. Korcom a M. Polákovou. Sólo Pamäť betónu je jej bakalárskou prácou.   

Aj keď nie vždy (3-4 min.)

Choreografia, performancia: Kristína Miklovičová V radosti? Možno neradosť v radosti. Sama v emócii. Radostné sólo.  Kristína Miklovičová je študentkou špecializácie Tanečné divadlo a performancia a hereckého odboru na Konzervatóriu Tolstého v Bratislave. Sólo vzniklo v rámci ročníkových zadaní na VŠMU.  

Príbehy konzumujúce materstvo (12 min.)

Choreografia a performancia: Alica Šaling Alica Kuchtová je študentkou špecializácie Tanečné divadlo a performancia, v minulosti sa venovala aj klasickému orientálnemu tancu. V súčasnosti je na materskej dovolenke.   

The Little Hans (5 min.)

Choreografia, interpretácia: Hana Gallinová Hudba: Arcangelo Corelli Kde sú morálne hranice mezi oddanosťou, solidaritou, štedrosťou a stratou vlastnej identity? „You should be devoted to me if I am devoted to you...“ „When people are in trouble they should be left alone, and not be bothered by visitors...“ „One always suffers for being generous...“ (Niekoľko myšlenok z krátkej poviedky „Oddaný Priateľ“ od Oscara Wildea) Hana Gallinová je študentka odboru tanečné umenie na VŠMU, ktorá svoje sólo vytvorila počas výmenného pobytu Erasmus na Univerzite v Stavangeri v Nórsku.  

Stenomúr  (10 min.)

Choreografia a performancia: Lukáš Záhorák Hudba: W. A. Mozart, G. Bizet Stenomúr stojí pevne, ticho. Bez toho, aby ho to nejako zmenilo necháva sa opotrebovávať vonkajšími činiteľmi. Stojí sám. Niekde presne v priestore niekto určil, že tam bude a doteraz tam je. Nevie prečo sa tam nachádza. Poslúcha, neodporuje. Lukáš Záhorák vytvoril sólo Stenomúr ako bakalársku prácu v rámci štúdia na VŠMU v špecializácii Tanečné divadlo a performancia. Spolupracoval s Andrejom Petrovičom (Fabric Body Move) a Jurajom Korcom (Habibi) a v ostatnom čase je aktívny aj v rámci výtvarných inštalácií a performancií (napr. spolupráca s Andrejom Dubravským).   

ani mi ani ma (9 min.)

Choreografia a performancia: Miriam Budzáková Jeden politický ananás prináša myšlienky na dekadenciu exotickej dovolenky, vyvoláva otázky tykajúce sa našej globálnej ekonomiky, že všetko môže byť k dispozícii kedykoľvek si želáme, nehľadiac na prírodnú sezónu. Ani mi ani ma je jednoduchý no zároveň komplexný odraz boja každodenného života s krásnou možnosťou toho, čo by sme mohli byť. Miriam Budzáková po štúdiu na banskobystrickom konzervatóriu J.L. Bellu a odboru Tanečné divadlo a performancia na VŠMU pokračuje v štúdiu na SEAD v Salzburgu. S verziou sóla ani mi ani ma sa zúčastnila choreografickej súťaže Gala art moves 2018, na ktorej sólo získalo 2. cenu. Spolu s Andrejom Štepitom a bubeníkom Matejom Smutným vytvorili tanečný site-specific projekt Passing / Station.    

Fun Fatale (12-15 min.)

Choreografia: Rebecca Smudová Interpretky: Gabriela Markuss, Hana Gallinová, Dorota Bystrianska, Viktória Purdeková, Kristína Miklovičová, Silvia Sviteková, Andrea Pernišová Hudba: Jana Kocianová, Sergej Rachmaninov Fun Fatale nadobúda rozmer kolektívnej frašky, na ktorú sa niekedy život podobá. Opisuje ženu, ktorá nepotrebuje dôvod na plač. Ženu, čo zakaždým nájde v sebe odvahu veriť na nekonečnú lásku ako dieťa na Ježiška. Ženu plnú rozporov, ktorá je v každej z nás. Rebecca Smudová je absolventkou odboru Tanečné divadlo a performancia. Pokračuje v magisterskom štúdiu na VŠMU a okrem toho vystupuje ako tanečnica a herečka vo viacerých projektoch. Zaujíma sa o choreografiu a Fun Fatale vzniklo mimo povinných zadaní v spolupráci so študentkami rôznych ročníkov na tanečnej katedre.