Viktória Lesayová, Michaela Čajkovičová

Polia / Fields

english friendly

performatívna inštalácia

„Už piaty rok za sebou sa na jeden mesiac z roku ocitnem na letnej brigáde na rakúskom vidieku pri meste Linz. Práca je pomerne jednoduchá, treba opeľovať alebo kastrovať kukuricu. V zlom počasí sa ocitáme v laboratóriu a ručne preberáme kukuričné zrná, zlé od dobrých, moríme ich a prerozdeľujeme malé balíky podľa stanoveného systému. Náročnosť prichádza s vytrvalosťou, tá je nutná pri stereotypnosti, ktorú práca prináša. V čase, kedy som začala chodiť na brigády do rakúskej kukurice som sa dozvedela o existencii tohto festivalu. Vrcholenie, a teda moment kedy je prítomnosť brigádnikov v poliach najdôležitejšia je zvyčajne koncom júla, v období konania Kiosku. Moja neprítomnosť na festivale je aj tento rok viac ako nutná.“

Na pomedzí dokumentárneho žánru a performance skúmame prienik dvoch zdanlivo nezlúčiteľných svetov. Prostredia letnej brigády v Rakúsku a festivalu KIOSK definovali témy, ktoré spolu komunikujú prostredníctvom performerky. Pomocou QR kódov vstupujeme do performatívneho dialógu. Online priestor sa stáva ďalším poľom pôsobnosti. Sme ochotní pristúpiť a akceptovať ho ako novú divácku skúsenosť? Aké rozmery v rozmýšľaní o fyzickom divadle ponúka absencia tela a spoločného fyzického priestoru?

QR kódy budú rozmiestnené v priestoroch Stanice Žilina-Záriečie. Načítaním QR kódu vo svojom telefóne si divák sám skladá fragmenty do jedného celku. Odporúčame mať so sebou vlastné slúchadlá. Pri stanovišti s bicyklami sa bude nachádzať trasa, po ktorej sa bude možné odviesť na miesto, kde vrcholí performance. Bicykle budú prístupné v piatok a sobotu v čase 9:00-12:00 a 16:00-19:00.