T. Janypka, S. Bočková: song lines: expedícia 97/18

23. 7. (štvrtok): 16.00 h. a 19.00 h., Nová synagóga
performatívny akt

Song lines sú aborigénske piesňové mapy, ktoré zanechali dávni predkovia pri tvorení sveta. Skladajú sa z veršov, ktoré rozprávajú o určitej udalosti či mieste a z hudobných štruktúr, zrozumiteľných naprieč kultúrami. Ich vizualizácie dodnes nájdeme v austrálskom umení, zdieľané sú aj formou obradov či tanečných rituálov. Inšpirovali sa nimi aj Tomáš Janypka a Sabina Bočková a v performance sa vydávajú na putovanie po stopách osobných spomienok. 

 

 

 

Dominantnou líniou je strata, avšak nejde o žiadne patetické či bolestivé vyrovnávanie sa. Performeri skôr skúmajú, ako sa zlomový zážitok dostáva zvnútra na povrch, ako na neprítomnosť niečoho (niekoho) reaguje naše telo. Týmto hľadaním vzniká pomyselná mapa priestoru, kde vzdialenosť od danej skúsenosti v čase a bytí je navigáciou k objavovaniu, kde emócie sú návratom do stratených miest, kde slová a telá môžu byť veľmi blízko i neskutočne ďaleko. A kde spev ako akt vytvorenia nového sveta spočíva v duchovnej povahe vznikajúceho diela.

Vydajte sa na tanečnú expedíciu po mapách minulosti. 

 

Koncept: Tomáš Janypka
Autori / Performeri: Sabina Bočková (CZ), Tomáš Janypka
Dramaturgická spolupráca: Marie Gourdain (FR)
Choreografická spolupráca: Matthew Rogers (US)
Hudobná konzultácia: Elia Moretti (IT)
Svetelný dizajn, koncepcia kostýmov: Michal Hor Horáček (CZ)
Produkcia: SKOK a ZDRUHESTRANY
Foto: Katarina Baranyai

 

Projekt vznikol v spolupráci: Záhrada CNK, Divadlo Pôtoň, Studio ALTA, Župný dom Púchov a Podivný Barón, Bazaar Festival Praha, Litomyšl ZUŠ, Stanica Žilina-Záriečie, SE.S.TA – centrum choreografického rozvoja, Plzeň – Moving Station a Malovice Švestkový dvůr, REZI.DANCE Komařice a s podporou z verejných zdrojov od Fondu na podporu umenia.