Tip na leto? Divadelný kemping KioSK 2013.

Plánovanie dovoleniek začína byť horúcou témou a tak je najvyšší čas oznámiť, že prípravy na festival KioSK sú v plnom prúde a jeho šiesty ročník sa uskutoční v samom vrchole letnej sezóny.

Divadelnú siestu opäť naruší na prelome leta KioSK, festival nového slovenského divadla a tanca. V poradí šiesty ročník prehliadky sa bude konať 25. - 28. júla 2013 na Stanici Žilina-Záriečie a v rôznych zaujímavých priestoroch mesta Žilina.

Podtitul „festival nového divadla a tanca“ odhaľuje snahu prezentovať to najsúčasnejšie z tvorby našich nezávislých umelcov doma i v zahraničí a zároveň zachytiť nové postupy a trendy v široko chápanom performatívnom umení. Ambície sú teda veľké, ale zdá sa, že sezóna je plodná, umelci tvoria a premiérujú. A dramaturgická trojka, ktorú tvoria Martina Filinová, Barbora Uríková a Martin Krištof, cestuje, sleduje, diskutuje. KioSk 2013 ponúkne v hlavnom programe 10 aktuálnych inscenácií pre „odvážneho“ diváka.

Témou šiesteho ročníka festivalu je „dramaturgia v súčasnom nezávislom divadle“. Otvoríme problémy ako aktuálnosť tém v slovenskom divadle, dramaturgia vo fyzických umeniach a divadelnom performance, či priestor pre dramaturga v novom autorskom divadle.

Tých akčnejších návštevníkov bude zaujímať informácia, že v týždni pred festivalom, 20.- 25. júla sa budú konať tvorivé workshopy. Kiosk 2013 ponúkne opäť dve intenzívne dielne. Workshop Herec-tanečník-perfomer sa bude zaoberať rozšírením možností javiskového prejavu herca a tanečníka, prepájaním ich práce, ale aj novými inšpiráciami, ktoré môžu obohatiť komplexnejší prejav súčasného „perfomera“. Lektormi workshopu budú výborní taneční umelci, performeri a pedagógovia Zuzana Burianová a Peter Šavel. Jedinečnou príležitosťou bude aj workshop videomapingu pod vedením talianskeho multimediálneho a vizuálneho umelca Luca Pulvirenti, ktorý realizujeme v spolupráci so združením Anténa (www.antenanet.sk).

Sprievodný program budú tvoriť diskusie s tvorcami a odborníkmi, filmy, prednášky, interaktívne inštalácie, tancovačky a dokonca aj „Malý trh“ s originálnymi kioskami. Už po tretíkrát udelíme netradičné ocenenie „Počin“ [„Poučn”] za zaujímavú prácu so svetlom pri festivale KioSK s ambíciou upozorniť na svetelný dizajn v divadle.

KioSK 2013 ráta aj s deťmi, čakajú ich viaceré netradičné predstavenia v divadle i v záhrade a tvorivé „pidi“ dielne. Čoskoro prezradíme viac, aktuálne informácie nájdete na našej webstránke www.kioskfestival.sk

Zároveň by sme radi oslovili aj umelcov, keďže výber predstavení ešte nie je celkom uzavretý a stále je možnosť „prihlásiť“, alebo skôr upozorniť na svoje nové produkcie. Len upresníme, že festival prezentuje slovenských nezávislých profesionálnych umelcov pôsobiacich doma i v zahraničí. Kontaktovať nás môžete na emailovej adrese martina@stanica.sk.

KioSK je svojský v spojení náročného umenia a neformálnej letnej atmosféry. Už tradične môžu diváci kempovať v záhrade pri Stanici a užiť si naplno festivalovú atmosféru. KioSK je miestom živého stretnutia umelcov a divákov, profesionálov a amatérov, tvorcov a promotérov zo Slovenska i strednej Európy. Počas piatich ročníkov ste nám dokázali, že „odvážnych“ divákov, ktorí sú zvedaví a otvorení novým podnetom, je na Slovensku dosť. Tešíme sa na vás opäť v júli.