Tipy riaditeľky festivalu

Martina Filinová stojí za festivalom KioSK od samého začiatku. Tento rok jej prácu „skomplikovalo“ narodenie dcéry a sťahovanie do Prahy - prípravám sa tak venuje v prestávkach medzi dojčením, kočíkovaním a ďalšími materskými povinnosťami. Napriek svojej vyťaženosti si našla čas, aby vám odporučila svoje osobné festivalové highlighty. Nech sa páči, nechajte sa inšpirovať.

Martina Filinová: Z pozície riaditeľky festivalu by som najradšej odporučila všetky akcie festivalu KioSK, pretože verím, že každá je svojím spôsobom inšpiratívna. Pokiaľ by som mala vytipovať z každého dňa jednu inscenáciu, tak vo štvrtok by som rada upozornila na predstavenie Štúdia Matejka (Všetko čo si nepamätám z našich stretnutí), ktoré sa nám po dlhom čase podarilo priviezť do Žiliny. Toto laboratórium fyzického divadla založil v poľskej Vroclavi slovenský divadelník Matej Matejka, bývalý herec súboru Farma v jeskyni. So svojím medzinárodným tímom sa tu venuje výskumu fyzickej expresie herca na javisku a vo filme, je to teda jedinečná možnosť vidieť doterajšie výsledky ich práce. Na festivale uvedieme aj krátke filmy z dielne Štúdia Matejka a občianskeho združenia DogDocs, z ktorých jeden (Pearadise) nedávno získal dve ocenenia na Medzinárodnom festivale undergroundových filmov v Los Angeles.

Akousi zmesou provokujúceho a očisťujúceho zároveň je pre mňa predstavenie Blaha Uhlára a divadla S.T.O.K.A. Pokus (V hľadaní spirituality). Zakladateľ legendárnej STOKY sa pokúsil o filmovo-divadelný autoportrét, ktorý je síce subjektívny, ale tým aj autentický – cynizmus sa v ňom mieša s úprimným hľadaním zmyslu divadla.

Ako čerstvá mama sa zvlášť teším, že máme aj predstavenie pre deti a rodiny. Nie je to síce pre takého krpca, ako mám ja, ale pre staršie deti - zvlášť tie, ktoré nevedia rodičia odtrhnúť od počítača. Predstavenie Limbo reloaded je zdivadelnenou počítačovou hrou doplnenou napríklad prvkami tieňového divadla.

No a nenechala by som si ujsť ani záverečné predstavenie Much more than nothing, niečo ako show a pohybovú performance zároveň. Spojili sa tu rôzne tímy, už známy tandem performerov Peter Šavel a Stano Dobák, spolu s viacerými „tanečnicami roka“ zo skupiny ME-SA, Štúdia Alta a Vertedance. Na nedávnej premiére som sa veľmi bavila, mám rada ich nadhľad, hravosť a slobodu s akou pristupujú k téme a divadelnému tvaru.